Jedinečné chránené územie plné života

 Národná prírodná rezervácia Kamenná Baba je Chránené územie na severovýchodnom okraji Braniska západne od Lipoviec vyhlásené v roku 1964 na ochranu geomorfologicky a botanicky vzácneho územia v okolí epigenetického Lačnovského kaňonu, ktorý je vlastne tiesňavou Kamenného potoka, s výskytom prealpínskych a dealpínskych druhov rastlín, klasickými ukážkami krasu a výskytom murárika červenokrídleho (Tichodroma muraria). Má aj krajinársko-estetický význam ako objekt turistického ruchu. Toto krasové územie - Lipovecký kras - vyniká skoro 10 m vysokým vodopádom a kaskádami miestami ponorného Kamenného potoka, až stometrovými bralnými svahmi, skalnými útvarmi z vápencov a dolomitov (napr. Kamenná Baba - bralo, podobné na ženu s dieťaťom v náručí -, 60 m vysoký Mojžišov stĺp, Arnoldka, Deravé zuby, Trojčatá), viacerými kratšími jaskyňami (napr. 34 m dlhá Sokolia jaskyňa, najdlhšia v tejto oblasti, Excentrická jaskyňa, jaskyňa Komín), v hornej časti kaňonu previsom (abri), mohutným skalným mostom Vrátnica (cca 20 × 15 m), niekoľkými menšími skalnými oknami. V doline rastú vysokohorské, na vrcholoch brál teplomilné rastlinné druhy. Celá rezervácia je súčasťou rozsiahlejšieho územia európskeho významu Kamenná Baba (súčasť sústavy Natura 2000).


Zdroj. https://naucnechodniky.eu/

Miesto s minulosťou

20.Aprílla 1934 bola turistickej verejnosti odovzdaná útulňa v Lačnovskom kaňone neďaleko obce Lipovce. Postavil ju Spolok priateľov prírody s podporou mesta Prešov. Postavená bola na malej čistinke na začiatku Lačnovského Kaňonu. Poschodová útulňa mala betónový základ, inak ju ale tvoril drevený zrub, ktorý vhodne zapadal do okolitej krajiny. Ubytovacia kapacita bola takmer 30 lôžok. Po zrušení spolku priateľov prírody v závere tridsiatych rokov minulého storočia prešla útulňa do správy odboru KČST v Prešove. Počas 2. svetovej vojny roku 1944 bola vypálená.
Po vojne začali prešovskí turisti KSTL v blízkosti Lipovec budovať novú oveľa väčšiu chatu. Už v lete 1948 bola chata pod strechou a na jeseň zrealizovali potrebné inštalačné práce a vybavenie. V lete 1949 mala byť hotová a mala patriť medzi najväčšie turistické chaty na východe Slovenska. Zároveň mala byť aj náhradou za útulňu Pod Kamennou Babou.
Na mieste vypálenej útulne vybudoval v roku 1964 ZV ROH pri stavebnej škole novú murovanú chatu, ktorá neskôr niekoľkokrát zmenila svojho majiteľa.
Po roku 1989 začala chátrať a bola zdevastovaná. 7. decembra 2001 ju na verejnej dražbe odkúpil Jozef Jančo, ktorý ju v rokoch 2002-2003 zmodernizoval a doposiaľ je využívaná.
23. Júna 2022 bola chata otvorená pre  verejnosť a slúži na odpočinok, ubytovanie a  pohostenie miestnych ale aj náhodných návštevníkov tohto krásneho miesta v prírodnej rezervácii Kamenná Baba.

POVESŤ O KAMENNEJ BABE

Príbeh sa odohráva v okolí tiesňavy. Kráľ  Lipovského hradu sa stal otcom malého Jána, ale manželka po roku od narodenia synčeka zomrela.

Kráľ našiel novú kráľovnú a nevlastnú matku pre svojho syna. Tá sa o neho však odmietala starať. Zlá macocha dieťa zanedbávala, keď plakalo, opustila ho.

Duša mŕtvej matky sa vrátila k synovi a utíšila jeho plač. Pokojný Janko ešte viac rozčúlil macochu, rozhodla sa ho zhodiť zo skaly. Našťastie maminka naďalej strážila svoje dieťa a zabránila hodeniu dieťaťa.

Tiesňavou sa ozval ohlušujúci hrom a macocha s Jankom sa zmenili na skalu - Kamennú babu.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky